Kid's Wood

Czym jest bujak Montessori i jakie pełni funkcje?

Wybór odpowiednich artykułów dla dzieci jest bardzo ważny. To nie tylko kwestia przyjaznych materiałów, solidnego wykończenia czy bezpieczeństwa, ale też przydatności, funkcjonalności oraz wpływu na rozwój malucha. Wśród ogromnej ilości różnych propozycji dla najmłodszych można znaleźć wiele ciekawych zabawek, mebli i akcesoriów, ale też przyrządów, które łączą w sobie funkcje zarówno mebli, zabawek, jak i produktów wpływających na rozwój dzieci. Taki jest właśnie bujak Montessori. To doskonała propozycja dla każdego dziecka i jednocześnie idealny pomysł na prezent.

Czym jest bujak Montessori?

Bujak Montessori z drabinkami

Bujak Montessori to wielofunkcyjne akcesorium, które doskonale przydaje się zarówno niemowlętom poniżej jednego roku życia, jak i starszym dzieciom. Jest to więc propozycja, która „rośnie” wraz z dzieckiem, dzięki czemu zainwestowanie w nią gwarantuje wsparcie rozwoju malucha przez kilka pierwszych lat życia. W odróżnieniu od wielu zabawek interaktywnych czy pluszaków nie będzie rzucona w kąt po kilku dniach użytkowania, a  stanie się nieodłącznym przyjacielem dziecka zarówno w zdobywaniu nowych umiejętności, jak i w zabawie.

Dzięki bujakowi Montessori dziecko może kształtować swoje zdolności motoryczne i umiejętność utrzymywania równowagi. To również nieprzeciętna zabawa i forma spędzania czasu, ale i rodzaj aktywności fizycznej tak bardzo potrzebnej dziś najmłodszemu pokoleniu. Bujak Montessori zbudowany jest z dwóch półkolistych profili połączonych płaskimi szczebelkami. Całość zaprojektowano w sposób bezpieczny tak, aby możliwe było bujanie się bez ryzyka wywrócenia. Bujak Montessori to prawdziwy plac zabaw we własnym domu, które doceni każde dziecko bez wyjątku.

Dlaczego bujak Montessori to doskonały wybór dla każdego dziecka?

Bujanie jest naturalną czynnością i odruchem, który towarzyszy dziecku od samego początku jego istnienia, już w łonie matki. Przez dziewięć miesięcy maluszek odczuwa ruchy przypominające bujanie związane z poruszaniem się przez matkę. Doświadczenie to towarzyszy mu także po porodzie i powoduje, że to właśnie dzięki bujaniu dziecko uspokaja się, relaksuje, ale też prawidłowo rozwija. Bujak Montessori doskonale wpływa na zdolności poznawcze i rozwój dziecka. Świetnie rozwija zmysł równowagi najmłodszych oraz stymuluje mózg. Przez to znacznie łatwiej jest dziecku w przyszłości opanować różne procesy związane z uczeniem się i nabywaniem nowych umiejętności.

Jakie funkcje może pełnić bujak Montessori?

Bujak Montessori to przyrząd, na którym można się bujać na kilka sposobów i w wielu pozycjach. Jest to więc akcesorium, które nie tylko da upust dziecięcej kreatywności, ale też zadba o aktywność fizyczną dziecka. Ponadto bujak wyłożony miękkim kocem będzie idealną kołyską oraz źródłem relaksu, odpoczynku czy miejscem drzemki.

Bujak Montessori to również nieoceniona pomoc w opiece nad dzieckiem. Takie akcesorium jest w stanie zainteresować dziecko przez dłuższy czas i w zasadzie nigdy się nie nudzi. Do bujaków Montessori można dokupić specjalny blat, przez co przyrząd ten staje się wygodnym stolikiem. Dzięki zaokrągleniom po bokach przedmioty nie będą spadały, a dziecko będzie mogło w pełni oddać się wykonywanemu zadaniu. Bujak Montessori w pozycji odwróconej może też posłużyć jako drabinka do wspinania dla starszych dzieci. Świetnie sprawdzi się też jako równoważnia.

W sprzedaży dostępne są również takie jak akcesoria jak zjeżdżalnie i mini ścianki wspinaczkowe. Dzięki nim bujak Montessori będzie dla dziecka źródłem radości i ogromnej ilości możliwych działań.

Bujak Montessori a rozwój dziecka – w czym pomaga to akcesorium?

Bujak Montessori pomaga w rozwoju motoryki oraz układu przedsionkowego związanego ze zmysłem równowagi. Akcesorium pomaga ćwiczyć koordynację ciała, ale też intensywnie stymuluje zmysł czucia głębokiego i koordynację oko-ręka. Bujak Montessori jest również pomocny w korygowaniu ewentualnych wad postawy oraz rehabilitacji niektórych schorzeń.

Bujaki Montessori angażują do pracy całe ciało, co sprzyja utrzymywaniu sprawności fizycznej, ale też rozwojowi układu nerwowego. Aktywność na bujaku ułatwi odnalezienie się i nabycie w przyszłości umiejętności związanych m.in. z takimi czynnościami jak skakanie, chodzenie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, zabawy ruchowe, gra w piłkę, pokonywanie przeszkód, celowanie czy rzuty.

Dzięki bujakom Montessori rozwija się również motoryka mała, zdolność do skupienia, koncentracji i precyzji. Korzystanie z bujaka Montessori wpłynie więc na łatwiejsze przyswajanie takich umiejętności jak rysowanie, pisanie, lepienie, chwytnie, zawiązywanie butów, zapinanie guzików itp. czynności. Bujak Montessori pomoże też w świadomości położenia części ciała w przestrzeni i wzmocni właściwe napięcie mięśniowe oraz wypracowanie prawidłowej postawy ciała.

Jednak bujak Montessori to również doskonała propozycja dla niemowląt. Stabilnie ustawione akcesorium stanowi sklepienie ze szczebelkami, na których można zawiesić różne zabawki. Położone pod bujakiem dziecko z ciekawością obserwować będzie poszczególne przedmioty. Takie zastosowanie z powodzeniem zastąpi więc różnego rodzaju maty z pałąkami i będzie „rosło” wraz z dzieckiem.

Bujak Montessori jako biurko

Na co zwrócić uwagę, kupując bujak Montessori?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych akcesoriów podobnych do bujaków Montessori. Jednak wartościowe, wytrzymałe i bezpieczne będą jedynie produkty oryginalne, dostępne w sprawdzonych sklepach. Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania bujaka. Wszystkie śruby czy wkręty powinny być bardzo dobrze zamaskowane, a poszczególne elementy odpowiednio wyszlifowane.

Większość podobnych produktów pokrytych jest różnymi farbami. Przed zakupem należy więc upewnić się, czy są to substancje bezpieczne i opatrzone stosownymi atestami. Bujak Montessori powinien pochodzić od renomowanego producenta. Zagwarantuje to bezpieczeństwo i trwałość. W przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci nigdy nie należy sugerować się wyjątkowo niską ceną. Może to oznaczać, że produkt nie spełnia wymaganych standardów lub nie posiada certyfikatów, co przekłada się na brak dostatecznego poziomu bezpieczeństwa.

Your email address will not be published. Required fields are marked *